Dywidenda to podział zysków przez daną spółkę na rzecz jej akcjonariuszy. Korporacje mogą wypłacać dywidendy akcjonariuszom, gdy osiągają zysk lub nadwyżkę. Pozostała część jest reinwestowana w biznes.
Korporacja zazwyczaj nie może wypłacać dywidendy z kapitału; tylko zysk z bieżącego roku lub zyski zatrzymane mogą być wypłacane.
Jeżeli spółka posiada plan reinwestycji dywidendy, kwota może zostać wypłacona wspólnikom w gotówce lub poprzez emisję dodatkowych udziałów lub odkupienie udziałów.
Dywidenda: Termin wypłaty
Dywidenda musi zostać zatwierdzona przez zarząda przed jej wypłatą. Istnieją cztery ważne daty dotyczące dywidendy dla międzynarodowych spółek publicznych:
- Data deklaracji: Ogłoszenie przez zarząd, że dywidenda zostanie wypłacona. W rezultacie spółka odnotowuje zobowiązanie i jest teraz winna akcjonariuszom pieniądze.
- In-dividend: Ostatni dzień handlowy przed dniem ex-dividend. Zatem dotychczasowi akcjonariusze i ci, którzy kupią akcje w tym dniu, otrzymają dywidendę, natomiast ci, którzy sprzedadzą akcje, utracą swoje prawa. Po tym dniu akcje stają się ex-dividend.
- Ex-dividend: W momencie zakupu lub sprzedaży akcji, ostatnio zadeklarowana dywidenda przestaje obowiązywać. Ważne jest, aby uzgodnić dywidendy dla każdej spółki z wieloma akcjonariuszami, w tym z tymi, którzy mają akcje na giełdach, w tym dniu. Nawet jeśli sprzedadzą swoje akcje po tej dacie, dotychczasowi akcjonariusze otrzymają dywidendę, natomiast ci, którzy kupili akcje, nie. W dniu ex-dividend cena akcji zazwyczaj spada o kwotę mniej więcej równą wypłacanej dywidendzie, co jest odzwierciedleniem spadku aktywów spółki po wypłacie dywidendy.
- Dzień zamknięcia księgi: Ogłoszenia o dywidendzie zawierają również datę, w której spółka tymczasowo zamknie swoje księgi rachunkowe w celu przeniesienia akcji, co jest również dniem ustalenia prawa do dywidendy.
- Record date: Dywidenda zostanie wypłacona akcjonariuszom zarejestrowanym w ewidencji spółki w dniu ustalenia prawa do dywidendy, natomiast akcjonariusze niezarejestrowani jej nie otrzymają. Akcje zakupione przed datą ustalenia prawa do dywidendy są w większości krajów automatycznie rejestrowane.
- Data wypłaty: W tym dniu akcjonariusze otrzymają płatność dywidendową.
Akcje dywidendowe są niezbędne w portfelu każdego inwestora. Niezależnie od wieku i sytuacji finansowej, akcje dywidendowe mogą odgrywać znaczącą rolę w portfelu ze względu na ich zdolność do generowania odsetek składanych.
Kiedy dywidendy z tych akcji są reinwestowane, majątek inwestora rośnie wykładniczo. W miarę reinwestowania dywidend inwestor posiada więcej akcji, a ponieważ posiada więcej akcji, w przyszłości będzie otrzymywał większe dywidendy.
Rodzaje dywidend
Dywidendy mogą przybierać różne formy. Poniżej znajduje się lista najczęstszych rodzajów dywidend, które otrzymują akcjonariusze.
Rodzaje obejmują:
- Gotówkowe: Jest to najczęstszy rodzaj wypłaty, w którym spółka wypłaca rzeczywistą gotówkę bezpośrednio akcjonariuszom. Wypłaty są zazwyczaj dokonywane drogą elektroniczną.
- Dywidendy akcyjne: W przypadku dywidendy akcyjnej, spółka emituje nowe akcje jako sposób na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy. Proporcjonalny podział akcji jest dokonywany w oparciu o liczbę akcji, które inwestor już posiada.
- Aktywa: Wypłaty dla akcjonariuszy nie są ograniczone do gotówki lub akcji. Możliwe jest również wypłacenie przez spółkę innych aktywów, w tym inwestycyjnych papierów wartościowych, aktywów fizycznych czy nieruchomości.
- Specjalne: Dywidendy specjalne to takie, które nie są wypłacane w ramach regularnej polityki dywidendowej spółki (kwartalnej, rocznej). W większości przypadków przyczyną jest nadmiar gotówki.
- Wspólne: W tym przypadku termin ten odnosi się do klasy akcjonariuszy (common shareholders), a nie do faktycznej otrzymanej wypłaty.
- Uprzywilejowane: Wypłaty mogą być również dokonywane na rzecz określonej klasy akcjonariuszy.
- Inne rodzaje: Opcje, warranty, udziały w nowej spółce i inne aktywa finansowe, które są mniej powszechne, mogą być również wypłacane jako dywidendy.
Sprawdź też jakie są najlepsze dywidendowe ETF-y
Dywidenda uprzywilejowana i specjalna
Dywidendy nie są gwarantowane, ale niektóre są ważniejsze od innych. Posiadacze akcji uprzywilejowanych mają większe roszczenie do aktywów spółki niż posiadacze akcji zwykłych, ale mniejsze niż posiadacze obligacji.
Kiedykolwiek spółka jest zmuszona do zmniejszenia swoich dywidend, zaczyna od posiadaczy akcji zwykłych. W pierwszej kolejności wypłacane są dywidendy obligatariuszom, następnie uprzywilejowanym akcjonariuszom, a jeśli coś zostanie, zwykłym akcjonariuszom.
W czasach dobrej koniunktury spółki stosują tę samą hierarchię przy alokacji kapitału. Często zdarza się, że uprzywilejowani akcjonariusze są wypłacani w pierwszej kolejności i otrzymują większą dywidendę niż zwykli akcjonariusze.
Innym rodzajem dywidendy są dywidendy specjalne. Można myśleć o dywidendach specjalnych jako o premiach. Dywidendy jednorazowe są wypłacane przez spółki po szczególnie dobrym kwartale lub gdy chcą one zmienić swoją strukturę finansową. Zazwyczaj dywidendy specjalne są wypłacane w gotówce i są większe niż regularne dywidendy.
Czy warto inwestować w dywidendy?
Dywidendy mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Dywidendy powinny być wykorzystywane zgodnie z osobistą sytuacją finansową i celami inwestycyjnymi. Można je:
- Zaoszczędzić: Niektórzy inwestorzy decydują się na zatrzymanie wypłacanych dywidend, co może mieć dla nich większy sens w zależności od ich celów finansowych i sytuacji życiowej. Inwestowanie w akcje płacące dywidendę może zapewnić regularny dochód.
- Reinwestować: Plany reinwestowania dywidend są dobrym wyborem dla inwestorów, którzy chcą utrzymać wzrost swoich inwestycji. Długoterminowy potencjał tych planów polega na możliwości inwestowania dywidend w dodatkowe akcje w stałym tempie i zwiększania inwestycji długoterminowo.
Kiedy wypłacane są dywidendy?
Dywidendy są zazwyczaj wypłacane akcjonariuszom co kwartał przez spółkę. Należy pamiętać, że częstotliwość, z jaką powinno się to odbywać, nie jest ustalona. W oparciu o zyski i cele spółki, zarząd określa, ile i jak często dywidendy będą wypłacane.
Zyski wypracowane przez firmę mogą być zainwestowane z powrotem w firmę, zaoszczędzone na nagłe wydatki, odkupione od akcjonariuszy lub wypłacone akcjonariuszom w formie dywidendy.
Stopa dywidendy, deklaracja dywidendy i dzień wypłaty dywidendy mogą być wykorzystane do określenia, kiedy i jakiej wysokości dywidendy należy się spodziewać. Należy jednak pamiętać, że wypłaty dywidendy nie zawsze są gwarantowane.
Ocena dywidendy
Aby porównać dywidendę danej spółki z podobnymi spółkami i dowiedzieć się więcej na jej temat, można zastosować różne metody.
Stopa dywidendy
Jak wspomniano powyżej, spółki, których dywidendy stale rosną, cieszą się dużym popytem. Stopa dywidendy odnosi się do kwoty wypłacanej przez spółkę na akcję w określonym okresie. Inwestorzy mogą określić, które spółki są w stanie zwiększać swoje dywidendy w czasie, śledząc ich DPS.
Wydajność dywidendy
Stopa dywidendy spółki jest miarą jej rocznej dywidendy podzielonej przez cenę akcji w określonym czasie.
Cena akcji i stopa zwrotu poruszają się w przeciwnych kierunkach: Kiedy jedno rośnie, drugie spada. Istnieją dwa sposoby na zwiększenie rentowności dywidendy:
- Spółka może zwiększyć swoją dywidendę.
- Ceny akcji mogą spaść, podczas gdy dywidendy pozostaną bez zmian.
Podatek od dywidendy
Opodatkowanie dochodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej reguluje art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.
Dochód jest opodatkowany według stawki liniowej 19% przez Urząd Skarbowy.
Spółka, która wypłaca dywidendę, odprowadza podatek do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został naliczony. Składa również roczne zeznanie o zryczałtowanym podatku dochodowym do końca stycznia (PIT-8AR).
Zobacz także: Jak rozliczyć podatek z giełdy
Dywidenda: Dochód pasywny
Inwestowanie w dywidendy może wskazywać, że spółka ma stabilny przepływ gotówki i osiąga zyski, a kolejnym plusem jest to, że mogą one również zapewnić inwestorom powtarzalny dochód. Oprócz wglądu w wartość wewnętrzną spółki, wypłaty dywidendy mogą być również wykorzystane do określenia jej wartości. Ponadto, wiele krajów preferencyjnie opodatkowuje dywidendy, traktując je jako dochód wolny od podatku.
Na czym polega wypłata dywidendy?
Wypłata dywidendy to dystrybucja części zysków spółki do jej akcjonariuszy. Kiedy spółka osiąga zysk, ma możliwość albo reinwestowania go z powrotem w działalność, albo wypłacenia go akcjonariuszom w formie dywidendy.
Wypłaty dywidendy są zazwyczaj dokonywane regularnie, np. raz na kwartał lub raz na rok. Kwota wypłaty dywidendy jest określana przez zarząd spółki i jest zwykle oparta na zarobkach spółki i liczbie pozostających w obrocie akcji.
Komu należy się wypłata dywidendy?
Tylko akcjonariusze posiadający akcje danej spółki są uprawnieni do otrzymania dywidendy. Wysokość dywidendy, do której otrzymania uprawniony jest akcjonariusz, zależy od liczby posiadanych przez niego akcji.
Czy dywidenda to zysk?
Dywidenda to wypłata części zysku spółki dla jej akcjonariuszy. Nie jest to to samo, co zysk.
Zysk to nadwyżka przychodów firmy nad jej kosztami i jest zwykle używany do obliczania zysku na akcję, który jest kluczowym wskaźnikiem dla inwestorów.
Dywidenda to płatność, którą spółka dokonuje na rzecz swoich akcjonariuszy z zysków lub rezerw.
Podsumowując, dywidenda to wypłata, którą spółka przekazuje swoim akcjonariuszom, natomiast zysk to nadwyżka przychodów spółki nad jej kosztami. Są one powiązane, ale nie są równoznaczne.