Analiza fundamentalna polega na badaniu podstawowych elementów ekonomicznych i finansowych w celu określenia wartości spółki.
Co to jest analiza fundamentalna?
Analitycy fundamentalni badają wszystko, co może mieć wpływ na wartość papieru wartościowego, dd czynników makroekonomicznych wpływających na gospodarkę i stan branży do czynników mikroekonomicznych wpływających na zarządzanie spółką.
Aby określić, czy dany papier wartościowy jest niedowartościowany lub przewartościowany, inwestor musi uzyskać liczbę, którą można porównać z jego obecną ceną.
Analiza fundamentalna i techniczna
Analiza fundamentalna akcji oparta jest na danych dotyczących cen i wolumenu, z kolei analiza techniczna analizuje historyczne dane rynkowe, takie jak wolumen i cena, aby przewidzieć kierunek cen.
Aby określić wartość rynkową akcji, analitycy zazwyczaj najpierw badają ogólny stan gospodarki, następnie siłę konkretnej branży, a na samym końcu skupiają się na wynikach poszczególnych spółek.
Akcje i inne papiery wartościowe są wyceniane przy użyciu analizy fundamentalnej opartej na danych publicznych.
W analizie fundamentalnej inwestor może zbadać czynniki ekonomiczne, takie jak stopy procentowe i ogólna gospodarka, a następnie przeanalizować informacje o emitencie obligacji, takie jak jego rating kredytowy, aby określić wartość obligacji.
Aby określić podstawową wartość spółki i jej potencjał wzrostu, analiza fundamentalna wykorzystuje przychody, zyski, przyszły wzrost, zwrot z kapitału własnego, marże zysku i inne dane. Sprawozdania finansowe muszą zawierać wszystkie powyższe informacje.
Analiza fundamentalna może być stosowana do oceny każdego papieru wartościowego, od akcji, przez obligacje, po instrumenty pochodne. Analiza fundamentalna polega na badaniu podstaw, od szerszej gospodarki po szczegóły dotyczące spółki.
Inwestowanie a analiza fundamentalna spółki
Na podstawie danych dostępnych publicznie, analitycy tworzą model szacowania wartości akcji spółki.
Analitycy mogą określać swoją szacunkową cenę jako wartość wewnętrzną spółki, ale tak naprawdę jest to tylko szacunek, wykształcona opinia na temat tego, ile powinna być warta cena akcji spółki.
Analityk może rekomendować akcje do kupna lub przeceny, jeżeli uważa, że wartość akcji powinna być znacznie wyższa niż jej obecna cena rynkowa.
Gdy analityk stwierdzi, że wartość wewnętrzna akcji jest niższa od bieżącej ceny rynkowej, akcja jest uważana za przewartościowaną i wydawana jest rekomendacja sprzedaży lub niedoważenia.
W wyniku stosowania się do tych zaleceń inwestorzy mogą oczekiwać, że będą mogli kupować akcje z korzystnymi rekomendacjami, których wartość prawdopodobnie wzrośnie z czasem.
Akcje z niekorzystnymi ocenami również prawdopodobnie będą spadać w cenie. Takie akcje powinny być usunięte z obecnych portfeli lub dodane jako krótkie pozycje.
Ilościowa i jakościowa analiza fundamentalna
Analiza fundamentalna odnosi się do każdego aspektu sytuacji finansowej firmy. Metryki firmy obejmują nie tylko przychody i zyski, ale także udział w rynku i jakość zarządzania.
Co do zasady, czynniki fundamentalne można podzielić na dwie kategorie:
- Ilościowe
- Jakościowe
Definicje tych terminów nie różnią się znacznie od ich standardowych znaczeń.
Słowo ilościowe odnosi się do informacji, które można wyrazić w liczbach lub kwotach.
Termin “jakościowy” odnosi się raczej do natury lub standardu czegoś niż do jego ilości.
Podstawy ilościowe odnoszą się w tym kontekście do twardych liczb. Są to wymierne cechy przedsiębiorstwa. Dlatego też sprawozdania finansowe są najważniejszym źródłem danych ilościowych. Istnieje wiele rzeczy, które można zmierzyć z dużą dokładnością, w tym przychody, zyski, aktywa itp.
Fundament jakościowy jest mniej namacalny niż fundament ilościowy. Kluczowe kierownictwo firmy, rozpoznawalność marki, patenty i zastrzeżona technologia mogą być w tym przypadku brane pod uwagę.
Nie ma nieodłącznej przewagi między analizą jakościową i ilościową. Analitycy często biorą je pod uwagę razem.
Fundamenty jakościowe do rozważenia
Analizując firmę, analitycy zawsze biorą pod uwagę cztery podstawowe elementy. Wszystkie one są raczej jakościowe niż ilościowe. Obejmują one:
Model biznesowy firmy
Długoterminowy sukces firmy w dużej mierze zależy od jej zdolności do utrzymania przewagi konkurencyjnej. Stworzenie fosy wokół firmy pozwala jej zachować konkurencyjność i rozwijać się z zyskiem.
Akcjonariusze mogą czerpać korzyści przez dziesiątki lat, gdy firma jest w stanie osiągnąć przewagę konkurencyjną.
Zarządzanie firmą jest przez niektórych uważane za najważniejsze kryterium inwestowania. Nawet najlepszy biznesplan może się nie udać, jeśli liderzy firmy nie wykonają go prawidłowo.
Nawet jeśli inwestorzy indywidualni nie mogą spotkać się z menedżerami i ich ocenić, mogą sprawdzić stronę internetową spółki i życiorysy członków zarządu.
Nadzór korporacyjny odnosi się do relacji i odpowiedzialności pomiędzy zarządem, dyrektorami i akcjonariuszami w organizacji. Statuty spółek, regulaminy oraz prawa i przepisy korporacyjne definiują i określają te zasady.
Ważne jest, aby prowadzić interesy z firmą, która działa w sposób etyczny, uczciwy, przejrzysty i skuteczny. Zwróć szczególną uwagę na to, czy zarząd respektuje prawa i interesy akcjonariuszy. Upewnij się, że komunikacja jest przejrzysta, jasna i zrozumiała.
Ponadto, należy wziąć pod uwagę branżę, w której działa spółka: jej bazę klientów, udział w rynku konkurentów, konkurencję, przepisy i cykle biznesowe.
Inwestorzy mogą uzyskać głębsze zrozumienie sytuacji finansowej spółki poprzez poznanie funkcjonowania branży.
Sprawozdania finansowe
Spółki wykorzystują sprawozdania finansowe do ujawniania informacji dotyczących ich wyników finansowych. Informacje ilościowe uzyskane ze sprawozdań finansowych są wykorzystywane przez analityków fundamentalnych do podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Trzy najważniejsze sprawozdania finansowe to rachunek zysków i strat, bilans oraz sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Rachunek zysków i strat
W przeciwieństwie do bilansu, rachunek zysków i strat mierzy wyniki firmy w określonym czasie. Chociaż można mieć bilans za miesiąc lub nawet dzień, większość spółek publicznych składa sprawozdania kwartalne i roczne.
Rachunek zysków i strat podsumowuje przychody, koszty i zyski firmy w danym okresie.
Bilans
Zasadniczo, bilans jest zapisem aktywów, zobowiązań i kapitału własnego firmy. Nazwa bilansu pochodzi od sposobu, w jaki bilansuje się struktura finansowa przedsiębiorstwa:
Aktywa = Pasywa + Kapitał własny
W danym momencie aktywa to zasoby, które firma posiada lub kontroluje. W tej kategorii znajduje się kilka pozycji, w tym gotówka, zapasy, maszyny i budynki. Finansowanie firmy wykorzystywane do nabycia tych aktywów stanowi drugą stronę równania. Finansowanie firmy opiera się na jej zobowiązaniach lub kapitale własnym. Kapitał własny reprezentuje całkowitą kwotę pieniędzy, które właściciele wnieśli do firmy, w tym zyski zatrzymane, które są zyskami z poprzednich lat. Pasywa stanowią zadłużenie (które musi być spłacone), podczas gdy kapitał własny reprezentuje środki, które właściciele wnieśli do firmy.
Sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Rachunek zysków i strat pokazuje wpływy i wypływy pieniężne danej firmy. Działalność związana z gotówką jest zazwyczaj uwzględniana w rachunku przepływów pieniężnych:
- Zainwestowane środki pieniężne, jak również wpływy ze sprzedaży innych przedsiębiorstw, wyposażenia lub aktywów długoterminowych są uważane za środki pieniężne z inwestycji.
- Środki wyemitowane i pożyczone są określane jako środki pieniężne z finansowania.
- Operating Cash Flow (OCF): Środki pieniężne wygenerowane w ramach działalności operacyjnej.
Sprawozdanie z przepływu środków pieniężnych jest ważne, ponieważ przedsiębiorstwo nie może manipulować tymi informacjami. Księgowi mogą manipulować zyskami na wiele sposobów, ale trudniej jest sfałszować gotówkę w banku.
W rezultacie niektórzy inwestorzy używają sprawozdań z przepływów pieniężnych do bardziej konserwatywnego pomiaru wyników firmy.
Aby określić wartość i perspektywy firmy, analiza fundamentalna wykorzystuje wskaźniki finansowe pochodzące ze sprawozdań finansowych przedsiębiorstwa.
Wartość wewnętrzna
Jednym z podstawowych założeń analizy fundamentalnej jest to, że aktualna cena giełdowa nie odzwierciedla dokładnie publicznie dostępnych danych o wartości spółki.
Co więcej, wartość odzwierciedlona w danych fundamentalnych spółki jest prawdopodobnie bliższa jej prawdziwej wartości.
Ta hipotetyczna wartość jest często określana przez analityków jako wartość wewnętrzna. W wycenie akcji wartość wewnętrzna oznacza coś innego niż w innych kontekstach, takich jak handel opcjami.
Podczas gdy wycena opcji wykorzystuje standardowe obliczenia wartości wewnętrznej, analitycy używają różnych złożonych modeli do obliczania wartości wewnętrznej. Wartość wewnętrzna dla akcji nie może być obliczona przy użyciu jednego wzoru.
W długim okresie rynek akcji będzie odzwierciedlał fundamenty, co jest trzecim głównym założeniem analizy fundamentalnej. Należy jednak zaznaczyć, że w zależności od sytuacji, mogą to być dni lub lata.
Zasadniczo, taki jest cel analizy fundamentalnej. Inwestorzy mogą znaleźć okazje, skupiając się na konkretnym biznesie i szacując jego wartość wewnętrzną. Kiedy podstawy dogonią rynek, inwestycja się opłaci.
Warren Buffett, tak zwana “Wyrocznia z Omaha”, jest mistrzem analizy fundamentalnej w wybieraniu akcji i jest uważany za jednego z najbardziej skutecznych analityków fundamentalnych.
Krytyka analizy fundamentalnej
Analitycy techniczni i wierzący w hipotezę efektywnego rynku są dwoma głównymi krytykami analizy fundamentalnej.
Analiza techniczna
Inną podstawową formą analizy papierów wartościowych jest analiza techniczna.
Jedyną podstawą inwestycji analityków technicznych (lub, bardziej precyzyjnie, ich transakcji) jest ruch cen akcji i wolumenów. Ignorują oni fundamenty i handlują w oparciu o momentum i wykresy.
Podstawową zasadą analizy technicznej jest to, że rynek dyskontuje wszystko. Akcje odzwierciedlają już wszystkie wiadomości o danej spółce. W związku z tym, ruchy cenowe akcji dostarczają więcej informacji niż podstawy spółki.
Hipoteza rynku efektywnego
Zarówno analitycy fundamentalni, jak i techniczni, nie zgadzają się z wyznawcami hipotezy rynku efektywnego (Efficient-market hypothesis).
Zgodnie z hipotezą rynku efektywnego, ani analiza fundamentalna, ani techniczna nie może pokonać rynku.
Ze względu na efektywną wycenę wszystkich akcji na rynku, wszelkie potencjalne możliwości uzyskania nadmiernych zysków są niemal natychmiast eliminowane przez wielu uczestników rynku, co uniemożliwia komukolwiek znaczące prześcignięcie rynku.
Analiza fundamentalna akcji: Jak to zrobić?
Analiza fundamentalna spółki powinna obejmować następujące kroki:
- Dowiedz się o spółce, jej działalności i modelu biznesowym.
- Przeanalizuj sprawozdania finansowe spółki.
- Przeanalizuj konkurencję firmy.
- Porównaj zadłużenie firmy z jej konkurentami.
- Oceń perspektywy firmy.
Znaczenie i korzyści
Możesz określić cenę firmy poprzez analizę jej fundamentów, ale nie zawsze będzie ona notowana po uczciwej cenie. Często spółki są przecenione niedocenione.
Analiza fundamentalna może być wykorzystana do przewidywania długoterminowego kierunku rynku. Ogólnie rzecz biorąc, jest ona wykorzystywana do inwestycji długoterminowych, ponieważ pomaga określić, kiedy akcja powinna osiągnąć swoją najwyższą cenę.
Może również pomóc w znalezieniu spółek o silnym potencjale wzrostu.
Wreszcie, analiza zapewnia swojego rodzaju wgląd w przyszłość firmy, który jest kluczowy dla analizy inwestycyjnej.