Analiza Techniczna: Podstawy

You are currently viewing Analiza Techniczna: Podstawy

Analiza techniczna jest powszechnie stosowana i akceptowana przez traderów, inwestorów i analityków, szczególnie ze względu na jej zastosowania w finansach behawioralnych. 

Pomimo stosowania z góry określonych reguł i zasad, analiza techniczna jest subiektywna w interpretacji. 

Niektóre aspekty, takie jak obliczanie wskaźników, są zgodne z określonymi zasadami, jednak interpretacja jest indywidualna dla każdego analityka. 

Proces analizy technicznej jest pod tym względem podobny do analizy fundamentalnej, w tym sensie, że przestrzega określonych zasad obliczania np. wskaźników, ale wprowadza większą subiektywność podczas procesu oceny.

Analiza techniczna rynków finansowych

Korzystając z narzędzi analizy technicznej, można zbadać wpływ podaży i popytu na cenę, wolumen i zmienność implikowaną danego papieru wartościowego. 

W połączeniu z odpowiednimi zasadami handlu lub inwestowania, przeszła aktywność handlowa i zmiany cen papierów wartościowych mogą być cennymi wskaźnikami przyszłych ruchów cenowych.

Narzędzie do tworzenia wykresów jest powszechnie używane do generowania krótkoterminowych sygnałów handlowych, ale może być również używane do oceny mocnych i słabych stron papieru wartościowego w porównaniu z szerszym rynkiem. 

Analitycy są w stanie poprawić swoje szacunki dotyczące wyceny na podstawie tych informacji.

Zamiast analizować czynniki fundamentalne, które wpływają na ceny rynkowe, analitycy techniczni skupiają się na akcji cenowej rynków finansowych. Zdaniem analityków technicznych, nawet gdybyś miał wszystkie istotne informacje na temat danego rynku lub akcji, to i tak nie mógłbyś przewidzieć ich dokładnego ruchu. 

Według analityka technicznego wszystkie istotne informacje rynkowe są odzwierciedlane w cenie, z wyjątkiem szokujących wiadomości, które zazwyczaj prowadzą do nagłych spadków rynkowych. 

Niemniej jednak z obserwacji rynków finansowych wynika, że pewne trendy, wzorce momentum i dynamika powtarzają się w czasie. 

Wykresy pokazują tę samą fraktalną strukturę, niezależnie od tego, czy dotyczą akcji, towarów, walut, czy obligacji.

Innymi słowy, wykres jest odzwierciedleniem nastroju tłumu. Analiza techniczna jest więc analizą psychologii masowej człowieka i jest znana również jako finanse behawioralne. 

Najważniejsze wskaźniki Analizy technicznej

Wykresy świecowe

Najpopularniejszą metodą przedstawiania ruchu cen na wykresie są wykresy świecowe. Ruch cen w danym okresie jest wykorzystywany do tworzenia świec.

Najwyższy punkt świecy pokazuje najwyższą cenę, po której dany papier wartościowy był notowany w tym okresie, a najniższy punkt pokazuje najniższą cenę. 

Każdy kolor może być użyty, aby wskazać, czy dana cena zamknęła się wyżej, czy niżej na koniec okresu. Wykresy świecowe dostarczają więcej wizualnych wskazówek i wzorów niż standardowe wykresy słupkowe, co ułatwia analizę techniczną.

Powiązane tematy:

Najważniejsze wskaźniki analizy technicznej

Formacje świecowe Doji

Do identyfikacji potencjalnych odwróceń rynku lub zmian trendu, formacje świecowe są jednymi z najczęściej używanych wskaźników technicznych.

Na przykład, świece doji pojawiają się, kiedy rynek jest niezdecydowany i mogą wskazywać na zbliżającą się zmianę trendu lub odwrócenie. W przeciwieństwie do normalnej formacji świecowej, świece doji mają tę samą cenę otwarcia i zamknięcia, co powoduje, że korpus świecy jest płaski. 

Świece doji występują w kilku odmianach, a każda z nich ma swoją własną, charakterystyczną nazwę.

Typowa doji to formacja, gdzie cena rozciąga się mniej więcej po równo w każdym kierunku, otwierając i zamykając się w środku zakresu cenowego. Te świece wyraźnie wskazują na niezdecydowanie rynku. Po przedłużonym trendzie wzrostowym lub spadkowym, ten typ doji może sygnalizować odwrócenie rynku, zmianę trendu.

Jeśli doji pojawia się po przedłużającym się trendzie spadkowym, może to oznaczać, że odwrócenie trendu jest bliskie. Logiczna interpretacja doji może być zrozumiana poprzez analizę jej akcji cenowej. 

Ważka doji pokazuje, że cena znacznie spada (długi dolny ogon), ale następnie odzyskuje swoją pozycję, by zamknąć się na najwyższym poziomie. Zasadniczo, formacja ta wskazuje, że przedłużone impulsy spadkowe zostały odrzucone.

Z kolei nagrobek doji wyraźnie sugeruje złe wiadomości dla kupujących. Nagrobek doji jest przeciwieństwem ważki doji i sugeruje potencjalne odwrócenie w dół.

Istnieje kilka odmian formacji świecowych, wraz z dziesiątkami różnych formacji świecowych. 

Średnie ruchome

Inwestorzy techniczni mogą podejmować decyzje handlowe przy użyciu różnych wskaźników technicznych oprócz formacji świecowych.

Jednym z najczęściej używanych wskaźników technicznych są średnie kroczące. Wykorzystanie średnich kroczących jest powszechne w wielu strategiach handlowych. 

Innym często stosowanym wskaźnikiem technicznym są przecięcia średnich kroczących. 

Z reguły, im wyższy numer średniej ruchomej, tym większe znaczenie ma ruch cen. 

Wskaźnik Pivot Point

Wielu inwestorów używa dziennych wskaźników pivot point, które identyfikują kilka poziomów wsparcia oraz aby zidentyfikować poziomy cenowe do wejścia lub wyjścia z transakcji. Pivot point często oznacza znaczący poziom wsparcia lub oporu albo punkt, w którym zawiera się zakres handlowy. 

Transakcja, która wzrasta lub spada przez dzienny pivot point oraz wszystkie poziomy wsparcia i oporu jest interpretowana przez wielu traderów jako transakcja “breakout”, która przesuwa ceny rynkowe znacznie wyżej lub niżej.

Pivot point jest obliczany poprzez sumowanie wyżów, niżów, cen otwarcia i zamknięcia z poprzedniego dnia handlowego. 

Wskaźniki pivot zazwyczaj pokazują dzienny pivot point, jak również trzy poziomy wsparcia poniżej i trzy poziomy powyżej oporu cenowego.

Poziomy Fibonacciego

Analiza techniczna wykorzystuje również poziomy Fibonacciego. Fibonacci opracował serię współczynników, które są bardzo popularne wśród traderów technicznych. Współczynnik Fibonacciego może być wykorzystany do identyfikacji okazji handlowych, tak aby można było zawrzeć transakcję i osiągnąć zysk.

Istnieją cztery podstawowe współczynniki Fibonacciego: 0,24, 0,38, 0,62 oraz 0,76. Często są one wyrażane w procentach: 23%, 38% itd. 

Liczne darmowe wskaźniki techniczne automatycznie obliczają poziomy Fibonacciego na wykresie, tak jak robią to z poziomami pivot point.

Jednym z najbardziej popularnych wskaźników Fibonacciego jest Fibonacci retracements. 

Często występuje korekcyjne cofnięcie w przeciwnym kierunku po tym, jak dany papier wartościowy był w trwałym trendzie wzrostowym lub spadkowym przez jakiś czas. 

Możliwe jest zidentyfikowanie dobrych, mało ryzykownych punktów wejścia w transakcję przy użyciu wskaźników Fibonacciego.

Nawet jeśli nie używasz poziomów pivot i Fibonacci jako wskaźników w swojej strategii inwestycyjnej, powinieneś je śledzić. 

Wielu traderów opiera swoje decyzje na poziomach pivot i Fibonacci, więc jest prawdopodobne, że wokół tych punktów cenowych będzie znaczna aktywność handlowa, co może pomóc w lepszym przewidywaniu przyszłych ruchów cenowych.

Wskaźnik Momentum

Wskaźniki techniczne, takie jak średnie kroczące, są przede wszystkim używane do określania kierunku rynku.

Wskaźniki techniczne mogą być również wykorzystywane do określenia siły rynku, a nie jego kierunku. Przykładem może być oscylator stochastyczny, wskaźnik siły względnej (RSI), wskaźnik dywergencji średniej ruchomej zbieżności (MACD) oraz średni wskaźnik kierunkowy (ADX).

Wskaźniki Momentum określają, czy ruch cenowy jest bardziej prawdopodobny, aby reprezentować zakres handlu lub rzeczywiste trendy poprzez pomiar siły ruchu cenowego. 

Ponieważ wskaźniki Momentum mierzą siłę trendu, można je wykorzystać do wczesnego przewidywania końca trendu. Kiedy papiery wartościowe są notowane w trwałym trendzie wzrostowym od kilku miesięcy, ale jeden lub więcej wskaźników momentum sygnalizuje, że trend traci na sile, może to być czas na realizację zysków.

Jako część ogólnej strategii handlowej, wskaźniki momentum są często łączone z innymi wskaźnikami analizy technicznej, ponieważ wskazują one jedynie silny lub słaby ruch cen, a nie kierunek trendu.

Podsumowanie

Analiza techniczna jest podstawą branży handlowej. Jednakże, jak wszystkie strategie, analiza techniczna ma pewne ograniczenia, pomimo swojej skuteczności i szybkości. Wyznaczenie jednego poglądu może być wyzwaniem ze względu na liczbę dostępnych metod analizy, wskaźników i ram czasowych.

Analiza fundamentalna jest zazwyczaj lepsza dla inwestycji długoterminowych, podczas gdy analiza techniczna jest lepsza dla inwestycji krótkoterminowych. Połączenie obu technik może ostatecznie okazać się najbardziej efektywnym sposobem określenia wartości danego papieru wartościowego.

Dodaj komentarz