Inwestycje finansowe wymagają dużej ostrożności. W Polsce organem, który nadzoruje rynek finansowy jest Komisja Nadzoru Finansowego (KNF). Organizacja ta powstała na mocy ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym.
Zastąpiła ona Komisję Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Nadzór nad działalnością KNF sprawuje Prezes Rady Ministrów. Zgodnie z ustawą, KNF nie zajmuje centralnego stanowiska administracyjnego w rządzie.
Co to jest KNF i Nadzór KNF
KNF nadzoruje:
- Banki
- Rynki kapitałowe
- Ubezpieczenia i fundusze emerytalne
Nadzór nad rynkiem finansowym ma na celu zapewnienie stabilności, bezpieczeństwa i przejrzystości rynku.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) wspomaga Komisję i Przewodniczącego Komisji w wypełnianiu ich obowiązków.
Komunikaty KNF
Zadaniem KNF jest informowanie obywateli o wydarzeniach finansowych. Edukuje konsumentów w kwestiach dotyczących rynku finansowego, aby zwiększyć świadomość nieuczciwych praktyk stosowanych przez firmy. Wszystkie komunikaty są dostępne na oficjalnej stronie KNF.
Ostrzeżenia KNF
KNF prowadzi listę ostrzeżeń potencjalnych sprawców przestępstw finansowych. Aby znaleźć się na liście ostrzeżeń KNF, musiało zostać popełnione jedno z następujących przestępstw finansowych:
- Uczestniczenie w obrocie instrumentami finansowymi bez licencji lub zezwolenia
- Wykonywanie czynności bankowych bez zezwolenia KNF
- Pełnienie funkcji agenta firmy inwestycyjnej bez wpisu do rejestru
- Publiczne oferowanie papierów wartościowych bez zatwierdzonego przez KNF prospektu emisyjnego/ memorandum informacyjnego/ dokumentu informacyjnego lub emitowanie obligacji bez spełnienia ustawowych warunków
- Nieuprawnione prowadzenie giełdy
- Ubezpieczanie lub reasekuracja bez zezwolenia
- Działalność agencyjna, agenta ubezpieczeniowego i brokera bez zezwolenia
- Świadczenie usług płatniczych lub wydawanie pieniądza elektronicznego bez zezwolenia.
Kary nakładane przez KNF
KNF może również wydać sankcje, gdy instytucja finansowa narusza przepisy dotyczące detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych. Taki zakaz może obejmować nakaz zaprzestania wprowadzania do obrotu takich produktów, ostrzeżenie dla odpowiedzialnej strony lub kary pieniężne.
Do tej kategorii mogą należeć zarówno osoby fizyczne, jak i organizacje nieposiadające osobowości prawnej.
Jaki jest mechanizm finansowania Komisji Nadzoru Finansowego?
Czerpie ona dochody przede wszystkim z opłat wnoszonych przez podmioty, które nadzoruje, a także z opłat za egzaminy dające prawo do wykonywania zawodu maklera. Należy zaznaczyć, że KNF nie jest finansowana przez rząd.
Misją KNF jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom rynków finansowych. Na stronie internetowej można znaleźć tzw. listę ostrzeżeń publicznych. Na liście tej znajdują się podmioty, których legalność jest poważnie kwestionowana. W tej kategorii znajdują się firmy (platformy inwestycyjne) działające bez niezbędnych zezwoleń.
Oferty te obiecują ponadprzeciętne zyski, ale w rzeczywistości obarczone są ogromnym ryzykiem, z utratą wszystkich zdeponowanych pieniędzy włącznie. Ponieważ wiele z tych podmiotów ma siedzibę poza granicami Polski, dochodzenie swoich praw i odzyskanie utraconych oszczędności może być niezwykle trudne. Mimo że KNF często aktualizuje swoją listę, wciąż nie brakuje podmiotów, które nie posiadają licencji na prowadzenie działalności.
Zadania Komisji
- Zapewnienie bezpieczeństwa sektora bankowego, rynku kapitałowego, sektora ubezpieczeń, sektora emerytalnego, instytucji płatniczych i biur usług płatniczych, instytucji pieniądza elektronicznego oraz banków spółdzielczych.
- Prawidłowe funkcjonowanie rynku finansowego, emerytalnego i ubezpieczeniowego
- Rozwój rynku finansowego
- Edukowanie i informowanie społeczeństwa o funkcjonowaniu rynków finansowych
- Opracowywanie projektów aktów prawnych dotyczących nadzoru nad rynkiem finansowym, ubezpieczeniowym i emerytalnym
- Stwarza możliwości polubownego i pojednawczego rozwiązywania sporów między uczestnikami rynku finansowego
Jak sprawdzić wpis do KNF?
KNF nadzoruje wszystkie podmioty finansowe w Polsce, które działają na terenie kraju. Te można znaleźć pod tym adresem.
W przypadku, gdy zainteresowany nie może znaleźć poszukiwanej informacji w wyszukiwarce KNF, powinien skontaktować się z linią pomocy KNF (22) 262-58-00.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że Komisja Nadzoru Finansowego spełnia niezwykle ważną rolę. Aby zapewnić bezpieczeństwo obrotu swoim klientom, wszystkie instytucje objęte jej nadzorem muszą spełniać najwyższe standardy branżowe.