6 porad jak zacząć inwestować

  • Post author:
You are currently viewing 6 porad jak zacząć inwestować

Dobra sytuacja finansowa zaczyna się od mądrego oszczędzania i inwestowania. Procent składany to sekret zwiększania wartości netto.

Zyski finansowe można osiągnąć poprzez inwestowanie swoich pieniędzy we właściwe aktywa, ale wybór odpowiednich nie jest łatwy. Powinieneś wybrać strategię inwestycyjną na podstawie swojej unikalnej sytuacji finansowej, celów, tolerancji ryzyka i wieku.

Cele inwestowania

Inwestowanie ma jeden cel: powiększenie majątku w długim okresie. Oto kilka czynników, które warto rozważyć:

  • Wybór inwestycji 
  • Analiza inwestycji 
  • Analiza ryzyka inwestycyjnego
  • Oczekiwany zwrot (zysk kapitałowy/dochód).
  • Opłaty i prowizje inwestycyjne
  • Okres, jaki zajmie Ci otrzymanie oczekiwanego zwrotu z inwestycji
  • Implikacje prawne i podatkowe inwestycji
  • Czy zdywersyfikowany portfel skorzysta z tej inwestycji

Należy zawsze analizować, która strategia ma najniższe możliwe opłaty. Dobra wiadomość jest taka, że struktura opłat brokerów online i towarzystw funduszy inwestycyjnych jest stale obniżana. 

Inwestowanie 101: Jak zacząć inwestować?

1. Zaplanuj swoją strategię

Plan inwestycyjny jest kluczem do sukcesu. Inwestowanie w wiele rodzajów aktywów, z których każdy stanowi pewien procent całej inwestycji, nazywa się alokacją aktywów.

Dobrym pomysłem jest na przykład inwestowanie połowy swoich pieniędzy w akcje, a połowy w obligacje. Dodanie do portfela funduszy inwestycyjnych, surowców, ETFów czy akcji międzynarodowych pozwoli uzyskać bardziej zróżnicowany portfel.

Zrozumienie swojej tolerancji na ryzyko pomoże wybrać odpowiednią strategię alokacji. Unikaj tymczasowych strat, inwestując w opcje o niższym ryzyku, takie jak obligacje.

Akcje są dobrą inwestycją, jeżeli jesteś gotów przetrwać niepowodzenia w dążeniu do długoterminowego wzrostu.

Nie ma tu decyzji typu wszystko albo nic. Aby zabezpieczyć się przed stratami, nawet najbardziej ostrożni inwestorzy powinni zainwestować w indeksy lub spółki typu blue-chip.

Zaleca się również, aby nawet nieustraszeni inwestorzy dodali trochę obligacji jako “poduszkę bezpieczeństwa” na wypadek gwałtownego spadku.

Dłuższy okres inwestycji daje Twoim pieniądzom więcej czasu na wzrost i odbicie się od spadków na rynku, które są niestety nieuniknione.

Inwestowanie wiąże się z pewnym ryzykiem, ponieważ rynki podlegają regularnym wahaniom. Trzymanie się planu inwestycyjnego może być łatwiejsze, jeśli znasz swoją zdolność do akceptacji ryzyka.

2. Oceń swoją tolerancję na ryzyko

Ryzyko jest częścią inwestowania, a Twoja tolerancja na nie będzie prawdopodobnie decydować o tym, jakich inwestycji dokonasz. Podejmując większe ryzyko w swoim portfelu inwestycyjnym, można zwiększyć przyszłe zyski i nadążyć za inflacją. 

Poniżej przedstawiono inwestycje o wysokim ryzyku:

  • Akcje indywidualne
  • Kryptowaluty
  • Sektor prywatny
  • Fundusze hedgingowe
  • Nieruchomości

Inwestycje o wysokim ryzyku mogą narazić Cię na poważniejsze straty. Inwestycje o niskim ryzyku zapewniają mniejsze ryzyko, ale i mniejsze zyski. Następujące inwestycje są inwestycjami o niskim ryzyku:

  • Obligacje
  • Rachunki oszczędnościowe
  • Rachunki rynku pieniężnego

Portfel zrównoważony będzie zawierał zarówno inwestycje o wysokim, jak i niskim ryzyku.

3. Dywersyfikacja 

W celu zmniejszenia ryzyka należy zdywersyfikować swoje inwestycje w szerokim zakresie. Inwestowanie w różne aktywa może pomóc w złagodzeniu skutków strat. Gdy jedna część portfela cierpi, inna może nadal osiągać dobre wyniki.

Akcje, obligacje oraz środki pieniężne lub ich ekwiwalenty to trzy główne klasy aktywów. Ogólnie rzecz biorąc, za dobrą strategię uważa się posiadanie 60% akcji i 40% obligacji.

Inwestowanie w akcje może mieć większy sens w przypadku młodszych inwestorów, którzy mają więcej czasu na odrobienie strat i powiększenie zysków.

Z drugiej strony inwestorzy zbliżający się do emerytury mogą przyjąć bardziej konserwatywne podejście, aby chronić swoje inwestycje.

W oparciu o swoje cele i tolerancję ryzyka powinieneś zawsze wybierać taką alokację aktywów, która wydaje Ci się właściwa, a nie to, co ktoś polecił lub co jest obecnie modne.

4. Inteligentne inwestowanie

Przy ocenie opcji inwestycyjnych weź pod uwagę swój horyzont czasowy i tolerancję ryzyka. Do najczęściej spotykanych należą:

Akcje

Akcje to udziały własnościowe w spółkach publicznych. Na ceny akcji wpływa kilka czynników, w tym wyniki spółki i bieżące wahania gospodarcze.

Dlatego też akcje są bardziej ryzykowną inwestycją, mimo że mogą przynosić duże zyski. Upewnij się, że dokonałeś analizy przed zakupem poszczególnych akcji i unikaj inwestowania wszystkich swoich pieniędzy w jedną spółkę.

Obligacje

Mówiąc najprościej: inwestując w obligacje, pożyczasz pieniądze firmom lub rządom, które zostaną Ci oddane z odsetkami. 

Obligacje są z reguły uważane za mniej ryzykowne niż akcje, a ponadto są one klasyfikowane, dzięki czemu można lepiej zrozumieć ryzyko niewywiązania się emitenta ze zobowiązań.

ETF-y

Fundusze ETF (Exchange-traded funds) pozwalają inwestować w grupę papierów wartościowych, takich jak akcje czy obligacje.

Fundusze ETF podążają za określonym tematem lub kategorią, taką jak sektor lub indeks. Dywersyfikacja funduszy ETF sprawia, że są one mniej ryzykowne niż pojedyncze akcje.

Fundusze inwestycyjne

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne polega na łączeniu pieniędzy od wielu inwestorów w celu zakupu akcji, obligacji lub innych aktywów.

Fundusz inwestycyjny jest podobny do ETF; rozkłada Twoje pieniądze na różne inwestycje i może być klasyfikowany na podstawie inwestycji bazowych.

Fundusze inwestycyjne są zarządzane przez zespół profesjonalistów. Dodatkowo fundusze inwestycyjne handlują tylko raz dziennie, na koniec dnia handlowego. 

5. Określ horyzont czasowy

Ważne jest, aby zobowiązać się do pozostawienia swoich inwestycji w stanie nienaruszonym przez pewien okres. Aby osiągnąć rozsądną stopę zwrotu, konieczny jest długoterminowy horyzont.

Długoterminowe inwestycje mają większą szansę na przetrwanie nieuniknionych wzlotów i upadków rynku akcji.

6. Procent składany

Procent składany to swojego rodzaju kula śnieżna. Aby w pełni wykorzystać jego zalety, należy pozostawić inwestycje w stanie nienaruszonym przez przynajmniej kilka lat. Wzrost występuje wtedy, gdy zarabiasz na swoich inwestycjach.

Inwestowanie we wczesnym okresie życia może prowadzić do znacznie lepszych zysków niż inwestowanie w późniejszym okresie życia. Inwestowanie w akcje przez dłuższy okres pozwala na czerpanie korzyści z procentu składanego.

Dywersyfikacja się opłaca

Przy wyborze pomiędzy różnymi klasami aktywów nie chodzi tylko o zarządzanie ryzykiem. Aby czerpać większe korzyści, konieczna jest dywersyfikacja.

Zdywersyfikowany portfel zarobi więcej niż portfel zawierający tylko jedną inwestycję. 

Inwestowanie w aktywa tradycyjne i alternatywne

Według większości specjalistów finansowych istnieją dwa szerokie rodzaje inwestycji – aktywa tradycyjne i aktywa alternatywne.

Gotówka, akcje i obligacje to tradycyjne aktywa. Konta oszczędnościowe i certyfikaty depozytowe to przykłady gotówki w banku.

Oprócz surowców i nieruchomości, aktywa alternatywne obejmują sztukę, przedmioty kolekcjonerskie, instrumenty pochodne, kapitał podwyższonego ryzyka, specjalne produkty ubezpieczeniowe, private equity czy nawet kryptowaluty.

Najlepszą kombinacją inwestycyjną dla większości osób są akcje i obligacje, plus poduszka finansowa. Wszystkie inne rodzaje inwestycji wymagają wysokiego poziomu wiedzy. 

Bilans akcji i obligacji

Ostatecznym pytaniem dla większości inwestorów jest to, ile z każdej klasy wybrać, aby osiągnąć swoje cele finansowe. 

Akcje są przeważnie dobrym wyborem, jeśli chcesz uzyskać wyższy zwrot i możesz tolerować wyższe ryzyko. Historycznie rzecz biorąc, akcje przynoszą znacznie wyższy całkowity zwrot niż jakakolwiek inna klasa aktywów. 

Gotówka to zły pomysł

Wybierz odpowiednią dla siebie mieszankę. Realna wartość gotówki zmniejsza się wraz z inflacją, więc inwestorzy nie powinni gromadzić gotówki. Za 30 lat 100 000 złotych będzie warte zaledwie 40 000 złotych przy inflacji wynoszącej 3% rocznie.

Zbliżanie się do emerytury oznacza podejmowanie mniejszego ryzyka, które mogłoby zagrozić saldu konta.

Zasada 120 sugeruje, że należy odjąć swój wiek od 120 przy wyborze salda akcji/obligacji. Korzystając z otrzymanej liczby, można obliczyć, jaką część pieniędzy inwestujemy w akcje. Pozostałą część stanowią obligacje. 

Osoba w wieku 40 lat zainwestowałaby zatem 80% w akcje i 20% w obligacje. Po dziesięciu latach ta sama osoba powinna mieć 70% w akcjach i 30% w obligacjach.

Wybór akcji

Zbadajmy czynniki, które inwestor powinien wziąć pod uwagę przy ocenie akcji, skoro wiemy, że akcje oferują większy długoterminowy wzrost wartości niż obligacje.

Skupimy się na pięciu najważniejszych aspektach. Dywidendy, wskaźnik P/E, historyczna stopa zwrotu, beta i zysk na akcję (EPS) to pięć aspektów, które należy rozważyć.

Dywidendy

Możesz zwiększyć swoje zyski, inwestując w dywidendy. Dywidendy są zazwyczaj wypłacane przez bardziej ustabilizowane spółki, a wyniki finansowe spółki określają częstotliwość i wysokość dywidend. Dywidendy są również istotnym czynnikiem napędzającym dobrobyt. Dodatkowo, regularne wypłaty dywidend są oznaką solidnej firmy.

Zysk na akcję (EPS)

Zysk na akcję (EPS) spółki to część zysku przypadająca na każdą akcję zwykłą po opodatkowaniu i dywidendach z akcji uprzywilejowanych.

Używając tej liczby, inwestorzy mogą ocenić efektywność dostarczania wartości dla akcjonariuszy przez spółkę. Wyższy EPS wiąże się z wyższą ceną akcji. Szczególnie przydatne jest porównanie tej liczby z szacunkami zysków. Inwestorzy powinni dobrze się zastanowić nad zakupem akcji, jeśli spółka konsekwentnie nie spełnia oczekiwań dotyczących zysków.

Historyczne stopy zwrotu

Czytanie o fenomenalnych wynikach akcji często przyciąga inwestorów. Należy pamiętać, że to była wczorajsza wiadomość, ponieważ przeszłe wyniki nie są gwarancją przyszłych wyników.

Kontekst jest ważny przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Jeżeli chcemy przewidzieć, w jakim kierunku może pójść cena akcji w przyszłości, konieczne jest przyjrzenie się trendowi cenowemu w ciągu co najmniej ostatnich 52 tygodni.

Wskaźnik P/E

Wartość akcji może być określona przez wskaźnik P/E. Wskaźnik cena-zysk porównuje aktualną cenę akcji spółki z jej zyskiem na akcję. Na przykład wskaźnik P/E wynoszący 15 oznacza, że inwestorzy są skłonni zapłacić 15 dolarów za każdy 1 dolar zysku, który firma zarabia. Ponieważ inwestorzy inwestują więcej pieniędzy w oczekiwaniu na przyszłe zyski, wysoki wskaźnik P/E oznacza większe oczekiwania. Niedowartościowana spółka może mieć niski wskaźnik P/E.

Czy istnieje idealny wskaźnik P/E? Znalezienie idealnej liczby jest niemożliwe. Aby ustalić punkt odniesienia, inwestorzy mogą wykorzystać średni wskaźnik P/E innych spółek z tej samej branży. Na większości stron internetowych poświęconych sprawozdawczości finansowej można znaleźć wskaźnik P/E danej akcji.

Wskaźnik Beta

Beta wskazuje, jak bardzo zmienne są akcje, w porównaniu do rynku jako całości. Kiedy papier wartościowy ma betę równą 1, jego zmienność będzie identyczna z rynkową. Beta poniżej 1 wskazuje na akcje, które są mniej zmienne niż rynek. Akcje o betach większych niż 1 są teoretycznie bardziej zmienne niż rynek.

Aby złagodzić efekt wahań rynkowych, beta jest dobrą metryką do wykorzystania przy inwestowaniu w akcje. 

Analiza techniczna i fundamentalna

Analiza techniczna lub analiza fundamentalna mogą być wykorzystane do wyboru inwestycji. Co oznaczają te terminy, czym się różnią i która z nich jest najlepsza dla przeciętnego inwestora?

Analiza techniczna

Aby przewidzieć kierunek cen akcji, analitycy techniczni analizują dużą ilość danych. Wolumen obrotu i informacje o cenach z przeszłości stanowią większość tych danych.

W realnym świecie analiza fundamentalna ma sens i odpowiada potrzebom większości inwestorów.

Analitycy techniczni nie interesują się ani polityką monetarną, ani szerokim rozwojem gospodarczym. 

Dostępność narzędzi i danych umożliwiła większej liczbie inwestorów praktykowanie tego stylu inwestowania w ostatnich dekadach.

Analiza fundamentalna

Wewnętrzna wartość akcji jest rozważana przez analityków fundamentalnych. Pod uwagę brane są przychody spółki, marża zysku i jakość zarządzania, a także perspektywy branży.

Ci, którzy dobrze czują się z danymi i mają czas na korzystanie z nieograniczonych liczb, najlepiej nadają się do analizy technicznej. Drugą opcją jest analiza fundamentalna, która spełnia potrzeby większości inwestorów i jest skuteczną metodą inwestowania.

Zarządzanie kosztami 

Wysokie opłaty mogą zniweczyć korzyści z procentu składanego, dlatego ważne jest, aby zmniejszyć koszty tak bardzo, jak to możliwe. Twój portfel może stracić na wartości z powodu opłat maklerskich i wysokich kosztów funduszy inwestycyjnych.

Wniosek

Wybierając strategię inwestycyjną, musisz wziąć pod uwagę swoje cele, wiek i tolerancję ryzyka. Następnym krokiem będzie decyzja, w co i jak inwestować.

Przechodząc przez różne etapy swojego życia, być może będziesz musiał zmienić niektóre strategie, ale regularne alokowanie środków w akcje, obligacje, fundusze czy ETFy jest niezbędne, jeżeli chcesz zbudować majątek pokoleniowy.

Co jest celem inwestycji?

Inwestycja to zakup aktywów z zamiarem uzyskania zwrotu. Aby zainwestować, należy poświęcić jakieś aktywa bieżące, takie jak czas, pieniądze czy wysiłek. Inwestowanie służy przede wszystkim do osiągnięcia zysku lub dodatkowego źródła dochodu.

Co to są inwestycje?

Istnieje wiele rodzajów inwestycji. Akcje, obligacje, nieruchomości, ETF-y i fundusze inwestycyjne to jedne z najbardziej popularnych inwestycji. Nieruchomości, kryptowaluty, towary, przedmioty kolekcjonerskie i metale szlachetne to alternatywne rodzaje inwestycji.

W co można inwestować?

Inwestowanie to złożony proces i istnieje wiele dostępnych opcji. Bez względu na poziom doświadczenia, akcje, obligacje, fundusze ETF, fundusze inwestycyjne i nieruchomości są dobrymi inwestycjami. Początkujący inwestorzy mogą nie poradzić sobie ze zmiennością rynku Forex lub kryptowalut.

Dodaj komentarz